Kas spaleerpuu sobib Sinu aeda?
Kui sul on väike aed, võib traditsiooniliste viljapuude kasvatamine olla keeruline. Siin tuleb appi spaleerpuu – meetod, mis võimaldab kasvatada viljapuud piiratud ruumis, näiteks seina lähedal, pakkudes nii saaki kui ka ilu. See tehnika on kasutusel juba 16. Sajandist, kuid selle juured jõuavad Vana-Rooma aedadese, kus nende abil kasutati päikesepoolseid seinu puuviljade ja marjade kasvatamiseks. Viinamarjaistandused on kasutanud seda tehnikat kasutanud tuhandeid aastaid.
Spaleerpuu kasvatamine on täpselt see, mida vajad, kui sul puudub ruum traditsiooniliste, suuremahuliste viljapuude istutamiseks ning su aias on mõni päikeseküllane sein või koht heki/tara jaoks.

Spaleerpuid kasvatatakse nii viljade saamise eesmärgil kui ka iluaianduse poole peal. Spaleerpuudega on võimalik suuremates aedades luua erinevaid ruume ning mängida aia joontega, muuta aeda laiemaks või pikemaks.
Kuidas spaleerpuid istutatakse?
Spaleerpuud istutatakse 3–5 meetriste vahedega ning kahe puu vahele asetatakse metallpost, mis toimib tugina. Horisontaalokste tasemel kinnitatakse läbi postide trossid, mille külge oksad seotakse, kuni nad on piisavalt tugevad, et ise kasvada. Õige kärpimisega saad puule anda lapiku, hästi kujundatud kuju, mis võib olla kas ristküliku või lehviku vormi.
Kujundamise stiilid
Belgia tara
Valitakse kaks põhioksa ning hakatakse neid vaheldumisi teise taime okstega punuma, luues ruudustiku. Selline stiil võimaldab kasutada mitut erinevat vilja- ja ilupuud samaaegselt.

Horisontaalne spaleerpuu
Oksad on horisontaalselt ühesuguste vahedega.
U-kujuline spaleerpuu
Esimese aasta lõikusega lõigatakse taim maapinnast 40cm kõrguseks. Sealt kasvatatakse pikkadest võrsetest valitakse kaks, ülejäänud lõigatakse ära ja allesjäänus võrsed seotakse toe külge.
Kui vajad abi spaleerpuu istutamisega
Kui sul pole aega või kogemust ise istutada, siis saad mind appi kutsuda. Aitan meeleldi!
Võta ühendust:
Telefoni teel 55526347
Või kirjuta mulle siin või